Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Click Here

Filtro Sipas Çmimit

Kajak Transparent

Kajak transparent per 2 persona eshte nje kajak turne me fryrje qe ben te mundur lundrim te qete dhe  gjithashtu komod. Fale formes se tij te ngushte dhe te gjate, eshte e lehte, e shpejte dhe e shkathet. Trupi i sapo ndertuar eshte nje hapesire ​​e rrumbullaket e rrafshuar ne mes me nje vije te […]

$250$500

Kajak Peshkimi

$125$850

Kajak Peshkimi

Kajak peshkimi me hapsiren e tij ekstra te gjere ofron qendrueshmeri te pakrahasueshme per peshkataret. Ajo ka te gjitha tiparet qe kerkojne peshkataret, si mbajtes shtese te shufrave, hapesire ​​te madhe, kapese te lehta per t’u arritur perpara dhe mbrapa dhe shume me teper. Ai gjurmon shume mire, siguron stabilitet dhe e ben pothuajse te […]

$125$850

Kajak per 3 Persona

Kajak  per 3 Persona eshte nje kajak turne me fryrje qe ben te mundur lundrim te qete dhe  gjithashtu komod. Fale formes se tij te ngushte dhe te gjate, eshte e lehte, e shpejte dhe e shkathet. Trupi i sapo ndertuar eshte nje hapesire ​​e rrumbullaket e rrafshuar ne mes me nje vije te gjate […]

$155$465

Kayak

Pavarësisht nëse jeni një peshkatar i apasionuar që kërkoni atë kajak të përsosur peshkimi ose ndiqni një kajak të qëndrueshëm rekreativ të aftë për t’ju ulur ju dhe fëmijët në aventurën tuaj të radhës në natyrën e mrekullueshme, kajakët nga Shumica.al ju mbulojnë nga të gjitha anët.

Me përfitimet e lehta dhe të lëvizshme të një kajaku që bën të mundur lëshimin në shumë vende të izoluara që vizitohen rrallë nga të tjerët, ju mund të mbuloni ujë të cekët me lehtësi relative, por gjithashtu të eksploroni më shumë lumenj, liqene si edhe më të thellë.

Ju gjithashtu mund të kompletoni kajakun tuaj me një sërë aksesorësh për kajak, duke përfshirë kllapa zanore, raftet e çatisë dhe karrocat e kajakut për ta bërë procesin e nisjes pak më të lehtë.

Shumica.al ka një gamë të gjerë kajakësh me një larmi karakteristikash për të akomoduar nevojat e të gjithëve. Vizitoni dyqanin tonë ku ekipi ynë miqësor do t’ju flasë për përfitimet dhe do t’ju ndihmojë të bëni procesin e vendimit pak më të lehtë, ose shikoni gamën tonë të plotë në dyqanin tonë online.

Zgjedhja Për Të Blerë e Kajakun e Duhur

Kur blini një kajak, duhet të merrni parasysh disa gjëra. Kajakët vijnë në shumë lloje dhe dizajne të ndryshme, ku disa janë bërë për përdorim të përgjithshëm, ndërsa të tjerët janë bërë për kushte specifike mjedisore. Para se të blini një kajak, duhet të dini se çfarë lloj vozitjeje keni ndërmend të bëni.

Është e rëndësishme të dini se çfarë lloj burimesh uji janë pranë jush dhe të zgjidhni se ku planifikoni të lundroni. Kushtet e ndryshme të ujit kanë nivele të ndryshme vështirësie dhe kajakët shpesh bëhen për t’iu përshtatur llojeve të caktuara të ujit. Për shembull, kajakët më të gjatë dhe më të hollë janë projektuar për vozitje në liqen dhe oqean, ndërsa kajakët e shkurtër zakonisht bëhen për vozitje me ujë të bardhë.

Blerja e një kajaku të bërë për llojin e ujit që do të vozisni do t’ju sjellë përvojën më të mirë të zotërimit të një kajaku. Përdorimi i përgjithshëm, kajakët “rekreative” janë të shkëlqyer për kajak me ujë të qetë.

Kajakët rekreativë ka të ngjarë të mos jenë të mira në ujëra të trazuar ose në kushte me super erë. Në krahasim me kajakët e specializuar mund të funksionojnë mirë në ujë të sheshtë, por do të jenë shumë më të shtrenjta. Kështu, marrja e një kajaku që i përshtatet nevojave tuaja është thelbësore për të përfituar sa më shumë prej tij.

Llojet e Kajakëve Ndryshojnë Në Bazë Të Ujit Dhe Qëllimit

Ekzistojnë 5 lloje të ndryshme kajakësh që mund të blini:

Kajakë me ujë të sheshtë:

Këto janë kajakë të destinuar për përdorim në ujë që është i sheshtë, ose kryesisht i sheshtë dhe i qetë. Këto kajakë në përgjithësi mund të lundrohen në lumenj. Këta kajakë mund të lundrohen në maksimum me ujë të bardhë të klasës II, por ndoshta nuk duhet të përdoren fare për të vozitur në pragje të shpejta. Këto kajakë quhen edhe kajakë “rekreativ”.

Kajakët për ujë të bardhë:

Kajakët me ujë të bardhë janë të destinuara për ujë të ashpër dhe pragje. Pragjet e ujit të bardhë kërkojnë një sasi të mirë teknike dhe pajisje speciale. Po kështu, kajakët e ujit të bardhë janë bërë në atë mënyrë që të jenë në gjendje të lundrojnë në pragje të tilla në mënyrë të sigurt dhe efikase.

Këto varka janë projektuar gjithashtu që të mund të rrotullohen. Do të thotë, nëse vozitësi rrokulliset, ai mund të kthehet prapa drejt pa pasur nevojë të dalë nga kajaku. Këto kajakë mund të quhen gjithashtu kajakë “lumi”.

Kajakët e oqeanit:

Këta kajakë janë projektuar posaçërisht për të qenë në gjendje të kalojnë valët pa u rrokullisur. Ata janë krijuar për të qenë të qëndrueshëm dhe ndonjëherë u jepen edhe pajisje drejtuese të integruara si timonët.

Kjo është për shkak se këto varka janë zakonisht të gjata dhe të vështira për t’u kthyer vetëm me një lundrim. Rryma e oqeanit gjithashtu mund të pengojë rrotullimin, por timonët e bëjnë shumë më të lehtë. Kajakët e oqeanit shpesh quhen kajakë “deti”.

Kajakët e peshkimit:

Kajakët e peshkimit në përgjithësi janë pak më të gjera dhe përmbajnë më shumë hapësirë ​​ruajtëse për të mbajtur pajisjet e peshkimit. Kjo mund t’i bëjë ato pak më të ngadalta se llojet e tjera, gjë që është gjithashtu ideale për peshkim. Disa kanë pajisje ankorimi të përfshira, por shpesh me një kosto më të lartë.

Kajakët Tandem:

Nga vetë emri, këta kajakë janë krijuar me dy vende në mënyrë që dy persona të mund të vozisin së bashku. Shumica e varkave të sheshta të tipit të ujit janë bërë gjithashtu si tandem.

Ndërsa këta mund të jenë argëtues për t’u përdorur, ato janë të vështira për t’u kthyer dhe kërkojnë punë të mirë ekipore dhe koordinim nga dy lundruesit.